Jednostavan, jeftin, zdrav način za fermentisanje zimnice. Bez sirćeta, bez konzervansa, bez vinobrana.
Fermentisana hrana sadrži više C vitamina (setite se kiselog kupusa, koji se fermentiše samo sa slanom vodom), i mnoštvo drugih vitamina i minerala. Takva hrana obiluje probioticima, pa nam nisu potrebni probiotici iz apoteke.
Evo recepta:
Razmutimo u 1L vode, 1 supenu kašiku soli. Ako imate mogućnosti, neka ta voda bude flaširana, jer hlor ubija bakterije koje treba da naprave vrenje. Ili tačnije na litru vode 3% soli(30gr.)
U, čiste tegle stavljamo povrće koje želimo, a to može da bude karfiol, brokoli, kupus, krastavci, beli luk, crni luk, šargarepa, cvekla, zeleni paradajz, čičoke, bela rotkva.... Dodajte i malo bibera u zrno, lovorov list, obavezno belog luka, da dobijemo bolji ukus zimnici.
Kada sve dobro složite u teglu, onda zalijte sa usoljenom vodom i poklopite tegle sa poklopcem. Poklopac ne zatvaramo hermetički zbog fermentacije koja počinje taj dan ili sledeći. Videćete kako se odvija proces fermentacije, i za par dana počinje zamućivati voda u tegli. Posle 10-15 dana, zavisi od temperature prostora gde stoji posuda sa povrćem, stane fermentisanje. Probamo ukus i ako nam se dopada, ako nam ne treba jači ukus, onda stavimo tegle na hladno. Tako što smo ih stavili na hladno, usporavamo dalji proces fermentacije. Tada možete da zavrnete poklopac.
Prednost ove zimnice je, što možemo uvek u svako doba godine da je pravimo u manjim količinama, i uvek sa povrćem koje nam je tada dostupno.
Sve to može da se pomeša zajedno u neku plastičnu kantu ili burence ne mora tegla. To je zgodno kada su zimski dani, pa zimnica stoi napolju na terasi, i ne mora da zauzima mesta u frižideru. Paprika kada se fermentiše na ovaj način, bude mekana, pa izbegavam da je koristim, sem malih ljutih koje dobro podnose fermentaciju.
Ovaj proizvod ne prodajemo, ali smo dali recept kako da to sami uradite.
Roza
Proizvode možete poručiti i putem telefona/SMS-a na: 063/440-120