Sve vrste klica su zdrava hrana, koja je veoma bogata hranjlivim sastojcima.
Jedan od glavnih razloga zbog kojeg se klice smatraju jako zdravim jeste to što prilikom klijanja dolazi do povećanja hranljivosti same semenke nekoliko puta više nego pre klijanja. To čini klice veoma zdravim dodatkom bilo kom obroku.
Dok semenke klijaju dešava se više procesa:
Klice sadrže najviše vode, zatim proteina i ugljenih hidrata, a vrlo malo biljnih masti i kalorija.
Klice pasulja, sočiva, mung pasulja, soje i graška sadrže dosta minerala, vitamina i drugih lekovitih sastojaka kao što su:
Klice treba koristiti u ishrani kao glavno jelo ili kao dodatak salatama. One poboljšavaju varenje, bogate su proteinima i aminokiselinama.
Dobar antioksidant, kada je reč o sprečavanju opasnih bolesti po naše zdravlje.
Ne sadrže holesterol, dobar su izvor esencijalnih masnih kiselina. Posebno treba da ih koriste osobe sa viškom kilograma.
Pravila sam mung klice i kada su dovoljno narasle kao na slici, napravila sam obrok. Mung klice pravim na mnogo načina, a ovog puta sam napravila onaj najjednostavniji. Problem je što te klice nisu lake za isklijavanje, jer postoji poseban metod, i nema ih nigde kupiti. ( Može da se naprave kod nas, ali isključivo po narudžbini).
Evo ga recept:
Na nekoj masnoći propržite sveži djumbir, zeleni deo mladog crnog luka (po želji, ali i ne mora) i 1-2 češnjića belog luka. Dodajte klice i dinstajte kratko dok ne omekšaju. Na kraju samo dodajte soja sos, dobro izmešajte i obrok je gotov. Nema potrebe da se soli!
Drugi recept je, da izdinstate djumbir i razno povrće (beli i crni luk, paprike, paradajz...), pa dodati klice i posoliti. Znači, u ovoj varijanti ne ide soja sos.
Može da se napravi i kari. U ovom slučaju idu sve začine za kari, a glavni sastojak su klice mung.
Proizvode možete poručiti i putem telefona/SMS-a na: 063/440-120